Loader
Adres ul. Antracytowa 1, Bełchatów / Al. 3-go Maja 2, Piotrków Tryb. Telefon +48 515 563 502

Wkładki ortopedyczne

Kolana szpotawe, koślawe, stopy płasko-koślawe... W ortopedii niestety wyraźnie brakuje nam ładnych nazw. Na nazewnictwo nic nie poradzimy, ale za to w przypadkach które tego wymagają jesteśmy w stanie korygować wyżej wymienione zaburzenia przy użyciu wkładek ortopedycznych! Zasięg oddziaływania wkładek obejmuje zarówno stopy, stawy skokowe, jak i kolana. Umożliwiają one leczenie niektórych z dolegliwości często występujących m.in. wśród biegaczy, ale także wśród dzieci i osób starszych.

Korekcja ułożenia stóp i stawu skokowego:

Najczęstszym zaburzeniem ułożenia w obrębie stóp i stawu skokowego jest tzw. płaskostopie (z brzydka nazywane czasami potocznie „platfusem”). W takich przypadkach zastosowanie wkładek pozwala nam przywrócić prawidłowe funkcjonowanie łuków stopy. Jest to bardzo ważne, ponieważ łuki te działają podobnie do amortyzatorów w samochodzie, zmniejszając obciążenie wywierane przy każdym kroku na okoliczne stawy. W związku z tym, wkładki stosowane u pacjentów z rozwijającym się płaskostopiem pozwalają nam nie tylko zahamować rozwój choroby, ale także uniknąć przeciążeń i zmian zwyrodnieniowych stawów stępu, kolan, bioder czy kręgosłupa, które mogłyby pojawić się z czasem. Hamowanie postępu płaskostopia pozwala także znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpieniu wielu innych patologii takich jak paluch koślawy czy paluch sztywny.

Korekcja ułożenia kolan:

Dwa możliwe do korekcji wkładkami ortopedycznymi ułożenia kolan to tzw. szpotawość (kolana jak u kowboja, „prostowane na beczce”) oraz koślawość (kolana w kształcie litery X). W przypadku szpotawości, większa część masy ciała jest przenoszona przez wewnętrzną część kolana, a w przypadku koślawości – przez zewnętrzną. Poprzez zastosowanie wkładek jesteśmy w stanie „wyprostować” kolano i tym samym przenieść ciężar na mniej uszkodzoną część stawu, co bardzo często pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Co bardzo ważne, samo ułożenie kolan w szpotawości lub koślawości NIE JEST wskazaniem do podejmowania działań leczniczych! Wkładki zastosujemy dopiero w momencie kiedy obecne są objawy (np. ból danego przedziału kolana po bieganiu czy dłuższym chodzeniu) lub w badaniu fizykalnym i na badaniach obrazowych widzimy ślady uszkodzenia tkanek w przeciążonym przedziale stawu.

Wkładki – jak to jest zrobione?

Powyżej przybliżyliśmy Państwu kilka najczęstszych zaburzeń możliwych do korekcji wkładkami. Ponieważ są to przypadki częste, w Artromedical posiadamy gotowe uniwersalne wkładki „z półki” przeznaczone do korekcji najczęstszych zaburzeń. Możliwe są jednak także inne, bardziej skomplikowane sytuacje. Przykładowo, korekcja szpotawości kolan w przypadku płaskostopia mogłaby wprawdzie pomóc kolanom, ale zaszkodzić stopom... 
Z tego względu, w bardziej złożonych przypadkach współpracujący z nami dyplomowani fizjoterapeuci Mateusz Kuśmierek i Monika Cybart wykonują indywidualnie dopasowane do przypadku pacjenta wkładki spersonalizowane, wykonane z nowoczesnych, wygodnych i wytrzymałych materiałów. W ramach tworzenia takich wkładek przeprowadzane są specjalne badania podobarometryczne („odciski” stóp), a korekcja jest precyzyjnie dostosowywana do danego przypadku. Częstą sytuacją jest także podjęcie „próby życiowej” korekcji na wkładkach uniwersalnych, po czym, jeżeli pacjent będzie zadowolony z efektu, przejście na docelowe wkładki spersonalizowane.

Podsumowując – jeśli obserwują Państwo u siebie problem z ułożeniem stóp lub kolan, zwłaszcza z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi – zapraszamy na konsultację w celu diagnostyki i  ewentualnego wykonania wkładek ortopedycznych!

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych