Loader
Adres ul. Antracytowa 1, Bełchatów / Al. 3-go Maja 2, Piotrków Tryb. Telefon +48 515 563 502

USG narządu ruchu - kiedy jest wskazane?

Badanie USG polega na wykorzystaniu zjawiska penetracji ultradźwięków w głąb tkanek organizmu. Głowica ultrasonograficzna wysyła przez skórę sygnały ultradźwiękowe, a następnie odbiera fale odbite od położonych głębiej struktur, dzięki czemu możemy rozpoznać czy są one zmienione chorobowo. Czy jednak USG narządu ruchu jest wskazane na każdej wizycie u ortopedy? Otóż nie do końca!

USG nadaje się przede wszystkim do badania struktur położonych powierzchownie. Dzieje się tak dlatego, że żeby ocenić czy w mięśniu, więzadle lub ścięgnie doszło do uszkodzenia musimy „patrzeć” na nie w wysokiej rozdzielczości. W związku z tym wysyłane przez nas fale dźwiękowe muszą być „ultra” – technicznie rzecz biorąc, wysyłamy fale o dużej częstotliwości, w granicach od kilku do kilkunastu MHz, czyli nawet kilka milionów dźwięków na sekundę! Tak duża częstotliwość wiąże się jednak z tym, że energia rozprasza się „po drodze”, uniemożliwiając wystarczająco dokładne zobrazowanie tkanek głęboko położonych.

Dodatkowo, USG nie powie nam prawie nic na temat wnętrza kości ani tkanek położonych za kośćmi – są one dla nich barierą nie do przekroczenia. Bardzo dyskusyjne jest również ocenianie przy pomocy USG stanu chrząstki stawowej czy łąkotek w kolanie (widoczna jest tylko mała, zewnętrzna ich część).

W związku z tym, USG narządu ruchu jest wskazane wyłącznie w wyselekcjonowanych wskazaniach – jeśli u Państwa będzie ono potrzebne, z przyjemnością przeprowadzimy je w Artromedical!

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych