USG bioderek u niemowląt
USG bioderek u niemowląt - najlepszym momentem na przeprowadzenie badania jest koniec piątego lub początek 6 tygodnia życia dziecka. Po co jednak wykonujemy to badanie, czego chcemy uniknąć?
Rozwojowa Dysplazja Stawu Biodrowego (DDH) to zaburzenie rozwoju tej okolicy ciała prowadzące do nieprawidłowej budowy stawu. Jest to choroba polegająca na niewykształceniu się wystarczającej głębokości panewki biodra, czyli „miseczki” obejmującej swoją powierzchnią głowę kości udowej. W zespole Artromedical specjalistą w zakresie badania i leczenia bioderek dysplastycznych jest nasz Doktor Łukasz Kalinowski.
Doktor Łukasz od kilkunastu lat z powodzeniem wykonuje badania bioderek u niemowląt i jest absolwentem licznych kursów w tej dziedzinie, wliczając w to kurs prowadzony przez samego twórcę metodologii badania bioderek przy pomocy USG, profesora Grafa! Badanie wykonywane jest na specjalnej jednorazowej podkładce, pozwala na bardzo dokładną ocenę budowy stawu biodrowego i jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.
Dlaczego jednak dochodzi do rozwoju Rozwojowej Dysplazji Stawu Biodrowego (DDH), jakie są jego następstwa oraz dlaczego kontrolne badanie USG bioderek dziecka jest aż tak istotne?
Dokładne przyczyny dysplazji bioder nie są znane, wśród proponowanych czynników wymienia się jednak m.in. ciążę w ułożeniu pośladkowym, występowanie rodzinne, niektóre zaburzenia budowy tkanki łącznej oraz wedle niektórych opracowań ciąże bliźniacze. Dlaczego jednak „zbyt płytka” panewka stawu to w ogóle coś złego? Czy na pewno potrzeba nam aż takiej dużej „miseczki”? Niestety, na skutek zmniejszenia się obszaru powierzchni stawowej, dochodzi do szybszego zużywania się pozostałej części stawu. Co więcej, dysplastyczny staw to nie tylko płytsza panewka, ale cały zestaw zmian w jego budowie, m.in. odmienna budowa obrąbka stawowego czy zmieniony kształt bliższej części kości udowej.
Skoro już wiemy, że dysplazja biodra to poważna sprawa, czy możemy jej zapobiegać lub uniknąć jej negatywnych następstw? Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie cech dysplazji w dziecięcym bioderku. Wstępna ocena jest możliwa poprzez wykonywanie przez specjalistę na oddziale położniczym kilku wstępnych badań, jednak „złotym standardem” diagnozowania dysplazji stawu biodrowego pozostaje USG bioderek u dziecka wykonane pod koniec piątego lub w szóstym tygodniu życia!
Jest to bardzo istotne, ponieważ wcześnie wykryte DDH może być z bardzo dobrymi wynikami leczone poprzez odpowiednie układanie nóżek dziecka przy pomocy specjalnych szelek czy uprzęży – unikamy tym samym konieczności zabiegów operacyjnych czy innych poważniejszych działań. Jesteśmy dumni, że dzięki wczesnej diagnostyce wykonywanej przez doktora Łukasza Kalinowskiego jesteśmy w stanie realizować w praktyce hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć”.