Rotacje w skoliozie
Skolioza – nie tylko skrzywienie , ale i rotacja!!!
W zeszłym tygodniu opowiedzieliśmy co nieco o rotacjach na przebiegu kości długich, a dzisiaj czas na kręgosłup. Kręgosłup składa się w uproszczeniu z (zazwyczaj) 24 kręgów (klocków kostnych) oraz tzw. krążków międzykręgowych(żelowych poduszeczek). W części piersiowej do kręgosłupa dodatkowo przyczepiają się żebra.
W przebiegu skoliozy dochodzi do zaburzeń rozwoju kręgów, jak również łączących je tkanek miękkich Kręgosłup po pierwsze „wygina się” do boku (co widać na pierwszy rzut oka), ale to wygięcie związane jest z rotacją jego elementów względem siebie (to już zauważyć nieco trudniej!).
Niestety, taka rotacja ze względu na wtórne nieprawidłowe ustawienie żeber i przepony może znacznie zmniejszać przestrzeń dostępną dla narządów wewnętrznych (płuca , serce , narządy jamy brzusznej ), a na pewno zmienia podstawowe funkcje ruchowe kręgosłupa… Nikt nie ma idealnie prostego kręgosłupa ale gdzie jest granica fizjologii ? To już nasze zadanie !!!
A zatem po serii dwóch postów wiemy już, że rotacje są ważne! Czy to skolioza, czy bóle stawów – nie warto bagatelizować problemu. Często w początkowych stadiach dolegliwości jesteśmy w stanie w znacznym stopniu pomóc pacjentom przy pomocy mniej inwazyjnych metod, takich jak fizjoterapia, odpowiednio dobrane ćwiczenia i ortezy, wkładki czy gorsety ortopedyczne. A wszystko to – w Artromedical!