Loader
Adres ul. Antracytowa 1, Bełchatów / Al. 3-go Maja 2, Piotrków Tryb. Telefon +48 515 563 502

Ograniczenie ruchu kolana

37

Wyprost, zgięcie, wyprost, zgięcie... Podczas naszego życia stawy prostują się i zginają setki tysięcy razy. Niestety, jeżeli w którymś stawie organizmu zaczyna brakować możliwości wykonywania ruchu w pełnym zakresie, cierpi na tym jakość życia, jak również przeciążają się okoliczne tkanki. Jednym ze stawów który ma szczególnie wiele możliwych przyczyn ograniczenia zakresu ruchu, jest kolano. Na szczęście w Artromedicalwyspecjalizowaliśmy się w leczeniu przykurczów kolan!

Z czym walczymy, jakie mogą być powody powstawania ograniczenia ruchu kolana? Poniżej trzy przykłady:

Pierwszą możliwą przyczyną przykurczu kolana są zrosty pooperacyjne lub pourazowe. Na skutek obecnego stanu zapalnego, w stawie odkładają się włókna kolagenowe, czyli właśnie „zrosty”. Bardzo ważne jest zapobieganie ich powstawaniu, m.in. poprzez dbanie o zachowanie wyprostu i zgięcia stawu w pierwszych dniach po operacji lub urazie, czy w niektórych przypadkach dodanie odpowiednich leków. Jeżeli mimo wszystko dojdzie do powstania zrostów, od wielu lat zajmujemy się ich usuwaniem. W określonych przypadkach, w których „standardowe” oczyszczenie stawu ze zrostów nie wystarczy, doktor Konrad Malinowski od ponad 10 lat z sukcesem stosuje autorską technikę pełnego przecinania tylnej torebki stawowej podczas operacji artroskopowej („przez dziurkę od klucza”), wykonując tylko kilka krótkich 2-3cm nacięć na skórze.

Jako drugą przyczynę ograniczenia zakresu ruchu warto wymienić tzw. „obniżenie rzepki”, „przykurcz podrzepkowy”. Jeśli spojrzą Państwo na swoje kolana, z ich przodu znajdują się kości przypominające kształtem jabłka. Są to rzepki – kości pomagające w przeniesieniu siły olbrzymiego mięśnia czworogłowego uda, odpowiadającego za naszą zdolność do stania i chodzenia, na kość piszczelową, z którą łączą się poprzez więzadło rzepki. Jeżeli dojdzie do skrócenia tego więzadła, a rzepka „obniży się”, w stronę piszczeli – bardzo często rozwija się ból i ograniczenie pełnego zgięcia stawu. W takich przypadkach dysponujemy całym repertuarem rozwiązań, od najmniej do bardziej inwazyjnych. Wykonujemy zarówno procedury artroskopowe, jak i w wybranych przypadkach – operacje „tradycyjne”. W każdym przypadku przykurczu podrzepkowego bardzo ważna jest indywidualna ocena stanu kolana, badań obrazowych i wskazań do wykonania konkretnego rodzaju zabiegu.

Trzecia przyczyna przykurczu kolana to tzw. zwyrodnienie śluzowate, „degeneratiomucosa” więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło krzyżowe jest to bardzo duża i ważna dla funkcjonowania kolana struktura. Niestety, w przebiegu zwyrodnienia śluzowatego poszerza się ono, dochodzi do tworzenia się cyst (zbiorników płynowych), jak również stopniowo zwiększa się ból i trudności z wykonaniem pełnego zgięcia kolana. Pomimo tego, że przyczyna tworzenia się „degeneratiomucosa” wciąż pozostaje dla medycyny częściową zagadką, mamy swoje metody leczenia tej dolegliwości. Całość zabiegu jest wykonywana artroskopowo, sam zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny, a powrót do sprawności (o ile nie podczas operacji były wykonywane dodatkowe procedury) – bardzo szybki.

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych