Loader
Adres ul. Antracytowa 1, Bełchatów / Al. 3-go Maja 2, Piotrków Tryb. Telefon +48 515 563 502

Autorska technika

57

Koniec 2023 roku to dla nas czas opublikowania dość dużej ilości artykułów naukowych - tym razem technika ułatwiająca odzyskanie zakresu zgięcia kolana w przypadku przykurczu!

Podczas przywracania zakresu ruchu chcemy uniknąć uszkodzenia, „wytarcia” chrząstki z powodu bolesnej rehabilitacji z próbami zgięcia przy użyciu nadmiernej siły. Fizjoterapia jest podstawą i koniecznością, ale w części przypadków gdy są już obecne duże zrosty, musi być prowadzona z tak dużą siłą, że istnieje ryzyko uszkodzenia chrząstki. W związku z tym zaproponowaliśmy autorski zabieg operacyjny, „technikę podważki” w celu zmniejszenia sił przechodzących przez chrząstkę podczas fizjoterapii i przywracania zakresu zgięcia kolana.

Nasza technika polega na zastosowaniu podważki jako „podpory”, „suportu” dla rzepki podczas zginania kolana pod znieczuleniem (tzw. redresja). Podważka jest wkładana pod kontrolą wzroku przez małe 1-2cm nacięcia w skórze i umieszczana na górnej części rzepki, a następnie asystent spycha rzepkę w dół, zmniejszając napięcie na więzadle rzepki.

Po co to wszystko? Zastosowanie „suportu” pod postacią podważki zwiększa naszą kontrolę nad tym, co właściwie dzieje się w zginanym kolanie – podczas zwykłej redresji cała siła przykładana przez doktora Malinowskiego przechodzi przez więzadło rzepki oraz samą rzepkę. Jak powszechnie wiadomo, ortopedzi to silne chłopaki, w związku z czym podczas standardowej redresji czasami niestety zdarzają się powikłania takie jak:

* Złamanie rzepki

* Zerwanie więzadła rzepki

* Uszkodzenia chrząstki na rzepce

* Złamania kości udowej lub piszczelowej

 

W Artromedical lubimy dokładnie wiedzieć, co dzieje się w stawie podczas naszych interwencji – z tego powodu wymyśliliśmy „technikę podważki”. 

Na zdjęciu zobaczą Państwo także nasz schemat zastosowania tej techniki (niestety po angielsku) - jak widać u nas zawsze leczenie przykurczów stawów jest „szyte na miarę” i rozpoczyna się od fizjoterapii, a nie od operacji. Na operację zawsze przyjdzie czas, a kto nie wolałby spędzić raczej więcej czasu z naszymi przemiłymi fizjoterapeutami, niż z widocznymi zza maseczek chirurgami? 

Link do pełnej wersji publikacji: https://www.arthroscopytechniques.org/article/S2212-6287(23)00254-2/fulltext

#publikacja #autorskatechnika #kolano #przykurcz

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | Ochrona danych osobowych